Türkiye’de İnternet Neden Yavaş?

Türkiye’deki internet hızı yapılan araştırmalara göre dünya sıralamasında son sıralarda yer alır. İnternet hızı, ülkelerin gelişmişlik oranları hakkında bilgi vermesinin yanı sıra, günlük ihtiyaçların giderilmesinde de bir etkendir. Bu iki konu bakımından internet hızı oldukça önemlidir. Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de internet neden yavaş sorunun cevapları oluşturulan liste içerisinde;
Türkiye’de inter hızı ortalama 4 megabitr hızla sıralamada 67. Sırada yer alıyor. Hız listesinin tepelerine baktığımızda bizden çok daha düşük gelirlere sahip olan Kenya ve Şili gibi ülkerlerin olması oldukça şaşırtıcı bir sonuçtur.
Türkiye’de internet kullanım oranının oldukça düşük olduğu belirlenmiştir. Türkiye genelindeki fiber internet ağlarının yalnızca %20’si şuan aktif şekilde kullanılmaktadır. Bu durum avrupa ile bir kıyaslama yapıldığında çok kötü durumda olduğumuzu gösteriyor. AKK sıkıntısı yaşamayan avrupa ülkelerinde oratalama hız 20 megabit.
Özellikle iş dünyasında hızlı internetin gerekleri ortaya çıktıkça, altyapı faaliyetleri arttırıldı. Ancak henüz internet hızında bir değişiklik söz konusu değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir