Mantar Bitkisinin Sağlığa Yararları

mantarMantarın sağlık konusunda cilt, saç ve kolesterol gibi alanlara faydası olduğunu biliyor muydunuz? Evlerimizde yediğimiz ve kimi zaman gençlerin uzak durmak istediği bu besin, bünyesinde bulundurduklarından dolayı sağlığımıza direkt olarak fayda sağlamaktadır.

Cilt Sağlı konusundaki faydalarına baktığımızda öncelikle bu bitkinin D vitamini bakımından zengin olduğunu söyleyebiliriz. D vitamininin fazla olması da cilt sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Kuru ciltli insanların sürekli tüketmesi gerektiğini düşündüğümüz bu besin, nemlendirici özellik gösterebilir.

Besin değerlerinde mineral ve vitaminlerin fazla olması saç sağlığı konusunda da etkili hale gelmesine neden olmuştur. Öğünlerinde mantar tüketen insanların saçlarının daha kuvvetli olduğu görülmektedir. İçinde bulunduğu bakır ve demirler ile daha da güçlü saçlar için mantar tüketin.

Ayrıca bu besinin kolesterol gibi birçok sağlık sorununa da iyi geldiği görülmüştür.

2 comments

  1. Yüksek protein değerleri olduğunu biliyordum fakat mantarın bu kadar çok faydası olduğunu düşünmemiştim hiç. Artık akşam yemeklerimin vazgeçilmezleri arasında yer alacak. Teşekkürler, bilgi için.

  2. Bu zamana kadar mantar bitkisinin D vitamini faydası olduğunu bilmediğim gibi, bu vitaminin en yoğun güneşten alındığını biliyordum. Hatta güneş dışında alınamayacağını düşünüyordum. Bildiğiniz D vitamini için faydalı başka bir bitki var mıdır?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir