Kirli Hava Bilgisayarınıza Zarar Veriyor

Önemi her an daha da artmakta olan bilgisayarların temizliği, onların performansını etkiliyor. Döt Geliği ekibi bilgisayarınızın temizliği konusunda sizin için bilgilendirme yazısı hazırladı.

Bilgisayarlar, gündelik işlerimizin vaz geçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Peki bilgisayarlarımızın performanslarının tozdan ve kötü havadan etkilendiğini biliyor muydunuz? Hatta öyle ki, konunun uzmanları bilgisayarların sigara dumanından bile etkilenebildiğini söylüyorlar.

Binlerce parçanın bir araya gelmesi ile oluşan bu aletler periyodik olarak temizlenmelidir. Özellikle fan kısımlarında biriken tozların büyük sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Cihazınızdan aldığınız performansın düştüğünü fark ettiğinizde, bunun bir çok nedeni olabileceği gibi donanım temizliği de bu sebeplerin arasındadır.

Masaüstü bilgisayarların 3-4 ayda, dizüstü bilgisayarların ise 2-3 ayda bir temizliğinin ve bakımının yapılması onların perfomansının düşmesini engelleyecek ve eskimesini geciktirecektir. Bilgisayarların kasasını ya da kapaklarını açtığınızda ilk olarak fanlarını temizlemelisiniz. Önü toz ile kaplı olan fanlar çalışma sırasında bu tozları donanımlara üflemektedir. Fan temizliğinin yanı sıra işlemcinin termal macunlarını değiştirmek de bu temizliklerin önemli faktörlerindendir.

Termal macun, işlemci ile soğutucunun kapağı arasındaki boşluğu doldurarak, işlemcinin daha iyi soğumasını sağlar. Termal macun değiştirme işlemi periyodik olarak ve özenli yapılmazsa işlemci zamanla gereğinden fazla ısınmaya başlar ve perfofmansında gözle görülür bir düşüş olur. Hatta ısınma sorunu ileride bilgisayarınızın ara ara kapanmasına bile yol açabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kasa temizliğinin düzenli yapılmasına özen gösteriniz.

18 comments

  1. Bilgisayar temizliği ve bakımı belirli aralıkta yapılmadığı takdirde tozlanmadan dolayı ısınan parçalar daha çabuk bozulduğu için bu konuya dikkat etmeliyiz.

  2. benm masaüstümün pervanesinin teki koptu bilgisayara çok zarar veriyor temizledigim zaman çok hızlı oluyor. ki düşünün tozun girdigini .s

  3. kirli havadan ziyade tozlu hava, siz ne kadar temiz olursanız olur bilgisayarınız fanları içeriye toz çeker ve sünger gibi bir katmanla hava sirkilasyonunu engeller, aylık olarak temizlemek en sağlıklısı

  4. Tozun bulunmadığı tertemiz olan bir yer sanmıyorum olabileceğini. Kasayı bir kez temizleyip camekan bi alana kapatmak gerekli hava sürkilasyonunu sağlansa bile yine olacak yine olacak. Kaçınılmaz bir durum bence

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir