Karadeniz Bölgesi

Karadeniz bölgesi ülkemizin kuzeyini kapsayan bir bölgedir. Karadeniz yöresel ürünler ile ön plana çıkan bölgede Trabzon, Rize gibi illerin kıymeti büyüktür. Vakfıkebir ekmeği denince akla ilk olarak buralar gelmektedir. İnsanların bu illeri duyunca aklına gelenler arasından Trabzon hurması ve Trabzon tereyağı üst sıralarda yer almaktadır. Bunlarla beraber Trabzon bakırı da işlemecilik ile ilgilenenlerin dikkatini çeken ürünlerdendir.

Ülkemizin kalkınmasında önemli rol oynayan bu bölgenin ürünleri yani Karadeniz yöresel ürünler tahmin edilenden daha da kalitelidir. Bir kez vakfıkebir ekmeğinin tadına bakanlar ondan vazgeçememektedirler. Trabzon hurması için de aynı şey söz konusudur. Ayrıca Trabzon tereyağı bu bölgede kahvaltılardan asla eksik olmaz. Ayrıca evlerin süslenmesinde en çok kullanılan ürünler arasından Trabzon bakırı yer almaktadır.

17 comments

  1. Karadeniz yemeklerini gerçekten hiçbir şeyden ayıramam. Yemek yemeyi seven biri değilim ancak bu yemek yazısını gördüğümüz zaman bile kendimden geçiyorum. Süper.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir